04 marca 2022

Wszechnica Edukacyjna Targówek - zaproszenie.

Serdecznie zapraszamy na wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Bajki terapeutyczne potrzebne są wszystkim dzieciom. Bajkoterapia jako metoda pracy z dziećmi” -  14 marca b.r. o godz. 18:00.

Wykład poprowadzi dr Agnieszka Chamera-Nowak - doktor bibliologii, zastępczyni redaktora naczelnego czasopisma „Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi”.  Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz książek, w tym: "Bajka jak lekarstwo. Zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej" czy "Książka a stalinizm".

BAJKI TERAPEUTYCZNE POTRZEBNE SĄ WSZYSTKIM DZIECIOM… To zdanie, wypowiedziane wiele lat temu przez prekursorkę bajkoterapii w Polsce Marię Molicką, jest drogowskazem dla osób, które stosują lub zamierzają stosować bajkoterapię w pracy. Bajki terapeutyczne są coraz bardziej popularne. Uczą dzieci nazywać uczucia i nadawać im wartość, pokazują, że inni mają podobne problemy, pobudzają do dyskusji, rozwijają myślenie. Dzieci dzięki nim poznają strategie radzenia sobie i są zachęcane do działania. Terapeutyczne funkcje bajek to przede wszystkim: oswajanie z sytuacjami zagrożenia (niepokoju), pozwalają na kompensację niezaspokojonych potrzeb, stymulują marzenia (a one przecież wynikają z myślenia życzeniowego), budują nadzieję i optymizm, dodają siły do działania i co ważne mają szczęśliwe zakończenia.

Bajki mogą pomóc dzieciom, które przeżyły lęk i noszą go w sobie. M. Molicka podkreśla, że dziecko takie, czytając lub słuchając bajki odnoszącej się do jego lęku, przeżywa go powtórnie, przepracowuje, racjonalizuje i przeżywa katharsis – negatywne emocje zostają uświadomione i wyrzucone.

W czasie pandemii bajki terapeutyczne pokazują, jak bardzo są niezbędne dzieciom i rodzicom, a także nauczycielom i wychowawcom. Podczas naszego spotkania opowiem o bajkach terapeutycznych, ich rodzajach, specyfice, podam wiele przykładów bajek, z którymi warto pracować.

Zapraszam

Agnieszka Chamera

Zgłoszenie na wykład poprzez formularz Microsoft Forms:

ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 11 MARCA