29 czerwca 2022

Odsłonięcie muralu Tadeusza Gajcego.

Nasza szkoła ma niezwykłą historię - powstała przed wojną, w czasie wojny zajęta została przez Niemców, po wojnie odbudowywana była wysiłkiem społeczności lokalnej.

Od 45 lat szkole patronuje Tadeusz Gajcy - powstaniec i poeta.

Historia splata się ze współczesnością. I dzisiaj był właśnie taki dzień - połączenia przeszłości i teraźniejszości.

Dzisiaj został odsłonięty mural, którego bohaterem jest Tadeusz Gajcy.

"Wstań bezszelestnie jak czynią to dzieci

I konchę ucha tak przyłóż do murów".

Projekt zrealizowany został z inicjatywy i ze środków Premiera RP Mateusz Morawiecki.

Dziękujemy za przemówienie i udział w uroczystości Wojciech Labuda - Pełnomocnik ds. ochrony miejsc pamięci

Podziękowania kierujemy również do:

- Powstańców Warszawskich: płk. Czesława Lewandowskiego i kpt. Feliksa Waśkiewicza;

- Pana Dyrektora Tadeusza Głowackiego z Ministerstwo Edukacji i Nauki

- Pani Burmistrz Małgorzaty Kwiatkowskiej i władz dzielnicy Targówek;

- Pani Dyrektor Szkoła Podstawowa nr 58 im. Tadeusza Gajcego-Wiesławy Dziklińskiej

- Pana Dyrektora Biblioteka Narodowa-Tomasza Makowskiego

Fundacji Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich

Po przemówieniach czcigodnych Gości nastąpiło historyczne dla naszej szkoły wydarzenie: przecięcie wstęgi i odsłonięcie muralu Tadeusza Gajcego. Reprezentantem szkoły był Nazar z Ukrainy. Część artystyczną rozpoczęły najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Wzruszający taniec flag narodowości dzieci, które uczęszczają do naszej placówki. Klasa 7 przedstawiła pantomimę o życiowych wyborach i wartościach, które są ponadczasowe, za które warto życie oddać.

Uroczystość, która na zawsze wyryła pamięć w naszych sercach. Serdecznie dziękujemy !

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej podniosłej uroczystości.

Odsłonięcie muralu z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego.